Preproste francoske pite galette so vse bolj priljubljene v slovenskih kuhinjah, skrivnost njihovega okusa pa se skriva v pripravi popolnega listnatega testa.
V nadaljevanju spoznaj video nasvet za pripravo galette z rdečo peso, rikoto in lešniki.
Zamesi, gneti, speci in sodeluj v veliki nagradni igri in si prisluži naziv Mojstra peke!
Galette je vrsta pite iz listnatega testa, a ne se ustrašiti! Mojstri peke se strinjajo, da je mnogo lažja za pripravo kot klasične pite. Kako? Posuj na pult malo Mlinotest Zlate moke, zatem pa skrbno sledi našemu spodnjemu receptu!
Oglej si recept in izpopolni veščine priprave listnatega testa za galette.
Priprava vzame približno 4 ure. Za pripravo potrebuješ:
Sestavine za testo
Sestavine za galette
Najprej pripravimo masleno ploščo, tako da ohlajeno maslo narežemo v posodo in vanj vgnetemo dve žlici moke. Zmes oblikujemo v približno 1 cm debelo ploščo. Zavijemo jo v kuhinjsko folijo in shranimo v hladilnik za pol ure.
V večji skledi pripravimo testo, tako da zmešamo preostanek moke, sol, rumenjak, rum, kis in vodo. Gnetemo, da dobimo čvrsto maso. Nato testo preložimo na krožnik, prekrijemo s kuhinjskofolijo in pustimo, da počiva dobre pol ure.
Nasvet: Medtem ko so moka, maslo, sol in voda nujne sestavine, lahko pri ostalih dodatkih nekoliko eksperimentiramo in preizkusimo, katera kombinacija nam najbolj ustreza – uporabimo lahko rum, belo vino, limonov sok ali kis.
Testo na pomokani površini razvaljamo na trikratno velikost maslene plošče, ki jo položimo na sredino.
S testom prekrijemo masleno ploščo tako, da najprej zapognemo daljši stranici, da se rahlo prekrivata, nato pa še krajši in zatesnimo robove testa. Spodnje testo se mora dobro prijeti maslene plošče.
Po potrebi površino dodatno pomokamo z ostro moko, da se testo ne sprime na podlago. Prepogibanja testa se lotimo tako, da z večjim valjarjem testo najprej rahlo sploščimo in razvaljamo v daljši pravokotnik. Valjamo nežno, samo s težo valjarja, da ne iztisnemo maslenega dela.
Razvaljano testo ponovno zložimo tako, da proti sredini zapognemo obe daljši stranici. S čopičem odstranimo odvečno moko s testa. Nato testo prepognemo na pol, kot da bi zaprli knjigo.
Nasvet: Med pripravo testa s čopičem sproti odstranjujemo odvečno moko s testa, da to ne bi postalo pretrdo in razpokalo.
Testo zavijemo v kuhinjsko folijo in položimo v hladilnik za pol ure.
Postopek pregibanja od točke 4. dalje vsaj še dvakrat ponovimo. Valjamo vedno v nasprotni smeri, kot je bilo testo nazadnje prepognjeno. Po prepogibanju naj testo vsakič pol ure počiva v hladilniku.
Po zadnjem pregibanju se lotimo priprave galette. Listnato testo razvaljamo in premažemo z oljčnim oljem. Z vilicami večkrat prepiknemo testo, da med peko ne naraste. Po vrhu razporedimo tanke rezine predhodno kuhane rdeče pese in zavihamo robove testa. Pečemo približno 20 minut pri 220 °C. Pečeno galette okrasimo s kepicami rikote, sesekljanimi lešniki in origanom.
Listnato testo, ki ga pripravimo doma, bo še bolj masleno in slastno, lističi pa se bodo v ustih kar stopili. Odlično bo za pripravo sladkih in slanih dobrot, od prikupnih polžkov, žepkov in ladjic do rogljičkov, zavitkov in pit.
Za vrhunsko peko, tudi za peko z drožmi. Zlata moka je naša najboljša bela moka. Zaradi izjemne kakovosti lepka je testo dobro gnetljivo in stabilno. Omogoča izdelavo najzahtevnejših izdelkov iz kvašenega testa, kot tudi izdelavo izdelkov z drožmi po podaljšanem postopku.
Spoznaj več o Mlinotest zlati moki
Kako sodelovati?
Mlinotest spletna kuharska akademija traja 6 tednov, vsak teden pa lahko na naši spletni strani pričakuješ nov video recept in predstavitev priprave različnih vrst testa. Po ogledu vsakega video recepta bo na tebe čakalo nagradno vprašanje, z oddanim pravilnim odgovorom pa sodeluješ v nagradnem žrebu.
V nagradnem žrebu sodelujejo vsi, ki pravilno odgovorijo na vsaj 3 nagradna vprašanja (vsak teden predstavimo novo tehniko in recept), njihovo sodelovanje pa bo nagrajeno tudi s certifikatom za uspešno opravljeno kuharsko akademijo!
Preberite naše članke in izvedite več o
Tipi in moč moke
Katero moko uporabimo pri pripravi različnih vrst testa